مد و فشن

راهنمای خرید لباس نوزاد

راهنمای خرید لباس نوزاد

راهنمای خرید لباس نوزاد

خرید لباس برای نوزادان همانقدر که لذت‌ بخش است به توجه و دانستن خیلی از نکات احتیاج دارد. ما لیستی از بایدها و نبایدها را در اختیارتان می‌گذاریم:

یکی از شیرین‌ترین کارهایی که پدر و مادرها قبل از به دنیا آمدن نوزادشان انجام می‌دهند خرید کردن پوشاک برای اوست. چهره این پدرومادرها زمانی که لباس‌های کوچولو را در دست می‌گیرند و به هم نشان می‌دهند، واقعا دیدنی است. مدل‌های متنوع، رنگ‌های شاد و از همه مهم‌تر کوچک بودن این لباس‌ها نه فقط پدر و مادرها بلکه هرکسی از هر سنی را سر ذوق می‌آورد.

قبل از به دنیا آمدنش به فکرش باشید. ممکن است یک وقت اشتیاقش برای به دنیا آمدن خیلی زیاد باشد و زودتر از موعد به دنیا بیاید! نگذارید او غافلگیرتان کند. شما او را غافلگیر کنید، با تمام لباس‌هایی که مورد نیازش است به استقبالش بروید. این لیست را بنویسید و به همراه داشته باشید تا در موقع خرید کمک‌تان کند.

لباس‌هایی که راحتند

یکی از کارهایی که بعد از به دنیا آمدن نوزادتان باید تا مدت‌ها انجام بدهید، عوض کردن اوست! عوض‌کردن پوشک و سایر لباس‌های نوزادان نیازمند این است که لباسی مناسب را برای او انتخاب کرده باشید. لباس‌هایی که از روی پوشک باز و بسته می‌شوند انتخاب‌های بسیار هوشمندانه‌ای برای کوچولوهای دوست‌داشتنی هستند.

لباس‌هایی که راحتند

توجه به فصل تولد

موقع خرید لباس نوزاد، به این نکته توجه داشته باشید که او در چه فصلی به دنیا خواهد آمد، نه این‌که اکنون در چه فصلی هستید. اگر فرزندتان در زمستان به دنیا بیاید اما شما یک لباس نازک را برایش خریده باشید به این امید که تابستان بعدش آن را می‌پوشد پول‌تان را دور ریخته‌اید. چون نوزادان با سرعت شگفت‌انگیزی رشد می‌کنند.

سعی کنید روی لباس‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که اصطلاحا از نظر فصلی خنثی هستند، در عوض زمانی که به دنیا آمد سراغ لباس‌هایی بروید که برای پوشش بیرونش مناسب هستند.

باید ایمن باشد

چه لباسی مناسب یک نوزاد است؟ پرسیدن این سوال معمولا درست از زمانی شروع می‌شود که جواب تست بارداری مثبت از آب در می‌آید. از همان موقع باید بدانید چه مجموعه‌ای از لباس‌ها باید در کمد نوزادتان باشد.

لباس یک نوزاد باید 2 ویژگی اساسی را داشته باشد: 1- راحت باشد. 2- ایمن باشد.مثلا وقتی قرار است لباس و کالاهای مربوط به نوزادتان، به‌خصوص لباس و کالای خوابش را انتخاب کنید، توجه داشته باشید که جنس پارچه‌های به کار رفته در آن‌ها ضد‌شعله باشد. این کار ایمنی بیشتر او را فراهم می‌کند.

نحوه پوشاندن لباس به نوزادان

نحوه پوشاندن لباس به نوزادان

یادتان باشد که برای بیشتر کودکان و نوزادان 2‌ چیز زیاد خوشایند نیست: اول حمام کردن و دوم لباس پوشیدن. مادرها 2 دسته هستند یا آن‌هایی که از اول شانس همراهی یک پرستار یا یکی از اعضای خانواده را به‌عنوان کمک دست دارند و دسته دوم آن‌هایی که دست تنها هستند.

برای هر دسته لباس‌هایی را توصیه می‌کنیم که جلو باز هستند. موقع پوشاندن این دسته از لباس‌ها به نوزادتان راحت‌تر خواهید بود. لباس‌هایی که قسمت پایینی‌شان هم به‌صورت چسبی بسته می‌شود حسابی کمک حال‌تان خواهند بود.

اما در مورد بقیه لباس‌ها مثل زیرپوش و بلوزهای نخی سعی کنید دست تنها نباشید. اگر هم تنها هستید هیچ ایرادی ندارد، فقط سعی کنید با صبر، حوصله، دقت و ملاحظه خیلی زیاد عملیات تعویض لباس را انجام بدهید.

به هیچ‌ وجه از لباس‌هایی با یقه‌های تنگ استفاده نکنید چون بچه‌ها را اذیت می‌کنند. در عین حال موقع پوشاندن‌شان با قیافه ناراحت نوزاد روبه‌رو خواهید شد.
نکته آخر این‌که درست است که بدن نوزادان به‌نظر انعطاف‌پذیر می‌رسد اما به این معنی نیست که موقع تعویض لباس می‌توانید آن‌ها را در هر وضعیتی که می‌خواهید قرار دهید.

لباس‌هایی را انتخاب کنید که پوشاندن و در آوردن‌شان ساده است. این‌طوری هم شما لذت بیشتری می‌برید هم فرزندتان!

تنگ نباشد

این‌طوری موقع پوشاندن لباس به او با دیدن قیافه ناراحت و حتی گریانش مواجه نمی‌شوید. یک راه دیگر هم دارید؛ از لباس‌هایی استفاده کنید که قسمت یقه‌شان به‌صورت چسبی باز و بسته می‌شود.

امیدواریم اصراری نداشته باشید که نوزادتان فقط به دلیل زیباتر شدن از این لباس‌ها استفاده کنددر غیر این صورت، باید نهایت دقت را به کار ببرید و تمام حواس‌تان را به او متوجه کنید. در نهایت مراقب باشید که این وسایل تزئینی موقع خم‌شدن توی بدنش فرو نروند.

از کجا بفهمیم سردش است؟

از کجا بفهمیم سردش است؟

خیلی از مادرها موقع پوشاندن لباس به نوزادشان گیج می‌شوند چون نمی‌دانند که اکنون باید لباس گرم به بچه بپوشانند یا لباس خنک. خنک یا گرم بودن لباس نوزاد از لباس مادر یا فردی که مراقب اوست پیروی می‌کند. یعنی اگر شما سردتان است و به لباس بیشتری احتیاج دارید نوزادتان هم سردش است و به لباس‌های بیشتری نیاز دارد، به‌همین سادگی!

زیرپوش

برای کوچولوی‌تان هیچ‌چیزی به اندازه داشتن‌لباس‌های نخی مهم نیست. به‌خصوص زیر پوش‌های کوچولو که در فصل سرد می‌تواند زیر سایر لباس‌هایش پوشیده شود و در فصل‌های گرم به تنهایی به کار رود. در بدو تولد شما به 4 الی 7 دست زیرپوش نیاز دارید تا خیال‌تان از بابت پوشاک نوزادتان راحت باشد.

نکته: زیرپوش‌ها و بلوزهایی که جلوی‌شان باز می‌شود از یک جهت دیگر هم مناسب هستند. موقع تمیزکردن ناف و عوض‌کردن نوزادتان هیچ‌چیزی بهتر از این لباس‌ها کارتان را آسان نمی‌کند.

لباس‌های سرهم

این لباس‌ها علاوه بر این‌که موقع تعویض پوشک راحتی نوزادتان را فراهم می‌کند یک خوبی دیگر هم دارد. متاسفانه بعضی از نوزادان دچار خفگی با پتو یا رو اندازشان می‌شوند، چون پتو که قرار است نقش گرمادهی به نوزاد را بازی کند روی سرشان می‌افتد و مسیر تنفس‌شان را می‌بندد.

در عوض لباس‌های سرهمی تا دل‌تان بخواهد بچه‌ها را گرم ‌‌کرده و از نفوذ سرما حفظ‌شان می‌کنند بدون این‌که نیاز باشد پتوهای خطرناک را روی سرشان بیندازید.

از طرف دیگر مثل یک جوراب شلواری پایین‌شان بسته است و بدن فرزند دلبندتان را گرم نگه می‌دارد. یادتان باشد که نباید یک لحظه هم از کوچولوی‌تان غافل بمانید. از انداختن روانداز،

پارچه و پتو روی او، هر چند سبک و کوچک خودداری کنید.

کلاه نوزادی

کلاه

فرقی نمی‌کند فرزندتان زمستان به دنیا بیاید یا تابستان. در هر دوی این فصل‌ها او به کلاه نیاز دارد. جالب است بدانید که بیشتر حرارت بدن نوزادان از طریق سرشان از دست می‌رود. برای همین در فصول سرد سال سراغ کلاه‌هایی ضخیم بروید.

در فصل‌های گرم سال هم حتما برایش کلاه تهیه کنید چون موهای سرش آنقدر نازک و کم است که آفتاب ممکن است پوست سرش را بسوزاند. برایش کلاهی لبه‌دار بخرید تا پوستش را از نور آفتاب در امان نگه دارید. هر دوی کلاه‌ها باید روی گوش‌هایش را هم بپوشاند.

گذشته از همه این موارد نوزادان قبل از تولد محیطی گرم را در رحم مادر تجربه کرده‌اند اما بعد از تولد دمای محیط‌شان کاملا متفاوت می‌شود. جالب است بدانید که آن‌ها توانایی تطبیق‌دادن دمای بدن شان با دمای محیط را در حدود 6 ماهگی به دست می‌آورند. استفاده از کلاه در بدو تولد باعث می‌شود آن‌ها همان احساس امنیتی را تجربه کنند که در رحم مادر تجربه کرده بودند.

قبل از تولد نوزادتان راجع به چگونگی و مدت زمانی که نوزادان باید از کلاه استفاده کنند از پزشک‌تان سوال کنید.

پیش بند

بچه‌ها به تف کردن، برگرداندن غذا و درکل کثیف‌کاری روی لباس‌های‌شان علاقه ویژه‌ای دارند. انگار به لباس‌شان به چشم یک بوم نقاشی نگاه می‌کنند و به غذاهایی که روی آن می‌ریزند و حتی آب دهان‌شان به چشم قلمو!

برای این‌که خودتان را از دردسرهای پاک کردن آثار هنری‌شان روی لباس‌ها راحت کنید از پیش بند استفاده کنید. یادتان باشد پیش بند نوزادتان باید چسبی باشد. پیش‌ بندهای گره‌ای خطرناک هستند. هیچ وقت هم پیش بندها را سفت نبندید.

حوله کلاه‌ دار

حوله‌های نرم کلاه‌دار را برای نوزادتان انتخاب کنید که مثل پوستش با لطافت باشد. این حوله‌ها سر فرزند عزیزتان را گرم نگه می‌دارند و مانع این می‌شوند که بعد از استحمام سرما بخورد. فقط مراقب باشید کلاه راه نفس کشیدنش را نبندد.

دستکش نخی

دستکش نخی

یکی از بامزه‌ترین صحنه‌هایی که پدر و مادرها می‌بینند، چنگ انداختن نوزادان به هر چیزی است که دم دست‌شان قرار دارد! حالا می‌خواهد صورت مادرشان باشد یا خودشان فرقی نمی‌کند! اما در این صحنه رویایی خطرهایی هم هست. بچه‌ها می‌توانند خیلی راحت پوست خودشان یا کسانی که در اطراف‌شان هستند را بخراشند.

برای جلوگیری از این کار از دستکش‌های کتانی که در بازار هستند، استفاده کنید. این دستکش را رویدست‌های کوچولوی بچه‌ها بکشید و مراقب باشید که آن‌ها را در دهان نکنند. قسمت بالای این دستکش‌ها باید دور مچ را بگیرد تا از دست بچه‌ها در نیاید. بعد از یک مدت می‌توانید ناخن‌گیر مخصوص نوزادان را تهیه کنید و درصورت لزوم ناخن‌های کوچولویش را کوتاه کنید.

جوراب

سراغ خرید جوراب اگر می‌روید دست پر برگردید! یعنی حد‌اقل 10‌جفت جوراب برایش تهیه کنید. می‌پرسید چرا 10 جفت؟ جوابش ساده است. بچه‌ها علاقه بسیار زیادی به لگد زدن و به‌دنبالش گم کردن حداقل یک لنگه از جوراب‌شان را دارند. آمارهای بعضی از مادران گم شدن هفته‌ای یک لنگه جوراب را طبیعی اعلام کرده است!

برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید از کفش‌های پارچه‌ای مخصوص نوزادی که روی قوزک پا با چسب بسته می‌شوند کمک بگیرید. این‌طوری هر چقدر هم ورجه و ورجه بکنند مشکلی پیش نمی‌آید! یادتان باشد کش دور جوراب هم باید به اندازه کافی نرم باشد و فشاری روی پای کوچولوی شما ایجاد نکند.

نکته: کفش‌های نوزادان هم نباید وسایل تزئینی یا دکمه داشته باشد، چون ممکن است توسط نوزادان بلعیده شوند.

لباس‌های زمستانه

لباس‌های زمستانه

از آن جایی که در فصل سرما هستیم باید هوای نوزادان زمستانی را داشته باشید. همان طور که گفتیم نوزادان قادر نیستند دمای بدن‌شان را با محیط منطبق کنند، پس احتمال این‌که سردشان بشود زیاد است. بنابراین تهیه موارد زیر برای گرم نگه‌داشتن‌شان ضروری است:

پالتو/ لباس پشمی: اگر سری به مراکز خرید نوزادان و کودکان بزنید نمونه‌های بسیار زیبایی از پالتوها و لباس‌های پشمی را پیدا خواهید کرد.

برای نوزادی که در زمستان به دنیا آمده داشتن یه لباس پشمی واجب است، به شرطی که یادتان باشد حتما زیر آن لباسی نخی قرار داشته باشد. دلیلش هم حساس بودن پوست نوزادان است. پالتوها نسبتا گران هستند.

اگر خیلی روی ظاهر فرزندتان حساس هستید می‌توانید یک پالتو برایش تهیه کنید. در غیراین صورت بهتر است به همان لباس پشمی بسنده کنید. پالتو به درد بچه‌هایی می‌خورد که اهل برف بازی کردن هستند. نوزاد شما که نمی‌تواند این کار را بکند!

ژاکت: از آن جایی که لباس‌های یقه‌دار بچه‌ها را ناراحت می‌کند، بهتر است برای گرم نگه‌داشتن‌شان از ژاکت‌های دکمه‌دار استفاده کنید. بهتر است محکم بودن دکمه‌ها را مرتبا چک کنید یا از مدل‌هایی با دکمه‌های قابلمه‌ای (بسیار درشت) استفاده کنید که بچه‌ها نمی‌توانند آن‌ها را داخل دهان‌شان بگذارند.

پوتین پارچه‌ای: درست است که کفش‌های نوزادی خیلی با مزه هستند اما روی‌شان سرمایه‌گذاری نکنید. چون نوزاد شما راه نمی‌رود و به کفش نیازی ندارد. در عوض روی مدل‌های پارچه‌ای گرم که پنجه‌ها را از سرما محافظت می‌کند، حساب کنید. این مدل‌ها مثل یک نیم بوت تا مچ پا را هم می‌پوشاند.

موقع خرید توجه کنید:

از آن جایی که باید روی جنس لباس دختر کوچولو یا آقا پسرتان حساس باشید به برچسب لباس نگاه کنید. روی برچسب باید عبارت صددرصد کتان نوشته شده باشد. برای دوام بیشتر هم می‌توانید به درجه حرارت آب و سایر نکات ذکر شده توجه کنید.

از خریدن لباس‌های زیپ‌دار خودداری کنید. این لباس‌ها می‌توانند موقع باز و بسته شدن پوست بچه‌ها را اذیت کنند. از طرف دیگر، جنس زیپ‌ها فلزی است و پوست بچه‌ها می‌تواند مستعد حساسیت نشان‌دادن به فلزات باشد.

موقع خرید لباس نوزاد لباس را پشت و رو کنید و دوخت‌های داخلش را چک کنید. ببینید جایی از این دوخت‌ها زبر و تیز نباشد.

از آن جایی که در فصل سرما هستیم لباس‌های کاموایی و پشمی انتخاب‌های گرم و نرمی هستند. فقط مراقب باشید که پرز و کرک پس ندهند. پرزها می‌توانند باعث ناراحتی سیستم تنفسی دلبندتان بشوند.

برای 2 روز اول پس از زایمان لباس‌هایی به تعداد کافی تهیه کنید. این 2 روز جزو شلوغ‌ترین روزهای زندگی‌تان خواهد بود.

نوزادان خیلی سریع رشد می‌کنند

پس خرید تعداد زیادی لباس هم سایز کار چندان عاقلانه‌ای نیست. برای هفته‌های اول لباس‌های هم سایز گزینه‌های خوبی‌ هستند اما اگر تعدادشان خیلی زیاد باشد بعد از یک ماه باید دور ریخته شوند چون دیگر اندازه کوچولوی‌تان نخواهند بود. پس پیشاپیش به خرید کلی نروید.

برای لباس نوزادتان خوب خرج کنید. درست است که قیمت لباس‌های نوزادی در بازار خیلی بالاست اما از آن جایی که شما با لطیف‌ترین و حساس‌ترین موجودات دنیا طرف هستید به این هزینه می‌ارزد. اگر خدای نکرده بر اثر سهل‌انگاری در این خریدها مشکلی برای بچه‌ها پیش بیاید هزینه‌های درمانی چند برابر هزینه لباس‌ها خواهد شد. باور کنید!

یادتان باشد قبل از این‌که برای نخستین بار لباسی را به تن نوزادتان کنید حتما آن را بشویید. وجود لباس در کارخانه یا آهار روی آن می‌تواند باعث حساسیت یا اگزمای پوست نوزاد دلبندتان شود.

مواد شوینده‌ای که برای شستن لباس‌های ظریف نوزادی مناسب هستند را انتخاب کنید. این مواد باعث می‌شوند الیاف لباس نرمی و لطافت خود را حفظ کنند و زبر نشوند. برای همین هم فرزندتان در لباسش احساس راحتی خواهد کرد. هر گونه زبری روی پارچه نوزادان را آزرده می‌کند. در عین‌حال این مواد شوینده قادر هستند عمر لباس را طولانی‌تر کنند.

شست‌ و شوی لباس نوزادی در چند مرحله انجام می‌شود:

مرحله اول: لباس‌های رنگی را از لباس‌های سفید او جدا کنید. مهم نیست که چقدر راجع به جنس خوب لباس رنگی او مطمئن هستید. باز هم احتمال رنگ دادن وجود دارد.

مرحله دوم: ماشین لباس‌ شویی را روی درجه‌ای که برچسب لباس توصیه کرده تنظیم کنید و شوینده مخصوص را اضافه کنید. مهم‌ترین ویژگی این شوینده‌ها این است که صابون ندارند. همین مسئله هم باعث می‌شود لباس زبر و خشن نشود و به پوست آسیبی نرساند.

رنگ‌ کردن لباس نوزادان، آهار زدن به آن و استفاده از عطر یا شوینده‌های عطری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. همه این موارد می‌توانند باعث حساسیت شوند. بگذارید لباس‌ها یک‌ بار

کامل در ماشین شسته شوند.

مرحله سوم: بعد از تمام شدن شست‌وشو، بگذارید لباس‌ها یک بار دیگر آب‌ کشی شوند تا احتمال کوچک‌ترین مشکلی از بین برود.
مرحله چهارم: می‌توانید لباس را در خشک‌کن قرار دهید اما یادتان باشد استفاده از هرگونه نرم‌ کننده پارچه ممنوع است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *